KOVOVÝ ODPAD AKO PLECHOVKY ČI KONZERVY BUDÚ PO NOVOM PATRIŤ DO ŽLTÉHO KONTAJNERA NA PLASTY
Donedávna sme boli zvyknutí triediť kovy do samostatných červených nádob. Po novom už budeme mať len žlté nádoby a žlté vrecia na spoločný zber trojkombinácie plasty, kovové obaly a nápojové kartóny.
Vyprodukovaný kovový odpad najčastejšie tvoria použité obalové materiály. Či už sú to rôzne plechovky od nápojov, konzervy či obaly od kozmetiky, ide o najlepšie recyklovateľný materiál. To čo je dnes bicykel, v minulosti mohli byť plechovky. Hliník alebo oceľ môžeme recyklovať donekonečna, čo šetrí prírodnú surovinu (rudu), vodu a energiu potrebnú na výrobu nových kových výrobkov.
Kovový odpad po vytriedení putuje do recyklačného závodu, kde sa roztriedi od iného odpadu (plasty, kovy, atď.) a vďaka magnetu sa oddelí oceľ od hliníka. Následne sa kovový odpad rozdrví na malé kúsky a pomocou tepla sa odstránia farebné nátery z kovov. Čisté a rozdrvené kúsky kovu putujú do pece kde sa tavia sa pri teplote 750°C (pri oceľovom odpade až na 1700°C). Takto spracovaný kov sa nazýva ingot, a ďalej sa valcuje na tenké plechy, ktoré sú pripravené na výrobu nových kovových výrobkov.